Burun Anatomisinin Özellikleri
15 Mayıs 2024

Burun Anatomisinin Özellikleri

Burun anatomisi, burun yüzün orta bölümünde bulunan iki yolun birleşimidir. Bu yüzden darbelerden etkilenen bir organdır. Yapısı kemik ve kıkırdaklardan oluşmuş, üzeri kas ve deri ile örtülü olan burun, solunum sisteminin birinci organıdır. Yan yana bulunan iki tane uzun ve yükselip alçalan tünel yardımıyla havayı çeşitli işlemlerden geçiren ve arka bölümdeki üst boğaza yani geniz boşluğuna aktararak, solunumda önemli bir görev üstlenmiştir. Şekil olarak üç yüzü bulunan bir piramidi andırır. Fakat boyutları ve şekli kişiye ve ırklara göre değişim gösterir. Bu organ yüz iskeletinde bulunan armut biçiminde bir açıklığın önüne yerleşmiştir. Burun yanlarında hava boşlukları yer alır. Bunlar orta kulak ve sinüs boşluklarıdır. Bu boşluklar gerekli olan havayı burundan alırlar. Burun yapılara dışarıdan birkaç bölüme ayrılabilir. İki burun yüzünün birleşiminden oluşan burun sırtı, bu bölgenin alınla birleştiği bölüm burun kökü, yan tarafların ve burun deliklerini çevreleyen bölüme burun kanatları adı verilir. Bunun dışında hava geçişini sağlayan iki tane burun deliği bulunmaktadır.

Burun anatomisi ve önemli yapıları nedir?
  • Burun orta duvarı (Septum): Sağda ve solda bulunan burun boşluklarını ayıran septum, burun çıkıntısını taşıyan bir destektir. Gelişim bozukluklarından ya da travmalardan dolayı septumun zarar görmesi burundaki hava trafiğini bozabilir.
  • Burun ısı ve nem üreticisi, hava yönlendiricisi yan duvar çıkıntıları (Konka): Bunlar alttan üste doğru 3 tane, bazı durumlarda 4 tane olur. Bu oluşumlar konka olarak adlandırılır. Üçgen piramide benzeyen burun boşluğunun tabanı geniş, tepesi ise dardır. Tabanda bulunan konka alt konka, diğerleri ise orta konka, üst konka ve en üst konka olarak adlandırılır. Alt konka nem oranına, hava ısısına, parçacık içeriğine göre şişerek hacmini arttırabilir. Bu yüzden kirli, soğuk ve kuru havaya daha fazla direnç gösterilebilir. Yüzeyin artmasından dolayı hava daha iyi ısıtılır, nemlendirilir ve süsülebilir.
  • Koku bölgesi: bu kısım burun iç piramidinde tepede bulunur. Bunun iki tane ucu bulunmaktadır. Birisi burun içinde, diğeri beyne doğru giden koku sinirlerinin olduğu alandadır. Koku almak için havanın burna girmesi ve koku bölgesine kadar ulaşabilmesi gerekir.
  • Burun komşuluğunda olan sinüsler: bu oluşumlar sağda ve solda dört çift halindedir. Alında, göz aralarında, üst çenede ve göz arkalarında yer alırlar.
  • Burun arka çıkış boşluğu (Üst boğaz ya da geniz boşluğu): Buradan itibaren boğaz boşluğu aşağıya doğru uzanmaktadır. Geniz boşluğunda östaki borusunun burna açılan ağzı ve geniz eti yer alır.
Burnun fizyolojik fonksiyonları nelerdir?
  • Respirasyon: Solunum ilk olarak burun deliklerinde başlamaktadır.
  • Regülasyon: Solunum havasının temini dışında burun, hava ısısının regülasyonu, nemlendirilmesi, filtre edilmesi, solunum yolu rezistansının ayarlanması gibi fizyolojik fonksiyonları yerine getirir.
  • Olfaksiyon: Nazal kavitede bulunan olfaktor epitel koku alma ve tat alma konusunda yardımcı olur.
  • Fonasyon: Sesin rezonansında ve amplikasyonunda etkilidir. Burun ve nazofariksin orta kulak havalandırılmasında etkili bir rolü vardır.

Burun Anatomisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Burun Kanaması Nasıl Durdurulur

Burun Kanaması Nasıl Durdurulur

Güncel

Burun Düşmesi Belirtileri ve Tedavisi

Burun Düşmesi Belirtileri ve Tedavisi