Çocuklarda Burun Tıkanıklığı
20 Temmuz 2024

Çocuklarda Burun Tıkanıklığı


Çocuklarda burun tıkanıklığı, çocukların beslenmesinden uyku düzenine kadar birçok önemli fonksiyonunu etkileyebilir. Burun, solunumun başladığı ilk organdır. Burun aracılığıyla alınan hava, akciğerlere gönderilirken burada nemlendirilir ve ısıtılır. Çocuklarda burun pasajı yetişkinlere göre daha dar olduğundan, burun tıkanıklığı daha sık yaşanır. Burundan alınan havanın nemlendirilmesi sırasında, mikrobik özellikteki partiküller burada tutulur. Burundaki tıkanıklık sırasında beslenme bozukluğu, iştahsızlık, uyku sırasında sıkça uyanma gibi sağlık problemlerinin yanı sıra, ağızdan nefes alındığından ileri aşamalarda ağız ve diş yapısında bozukluklar gözlenebilir.

Çocuklarda Burun Tıkanıklığı Nasıl Meydana Gelir?

Çocuklar burundan solunum yaptıklarından sıcak ve kuru hava, toz, duman, soğuk, rüzgar ve nezle sebebiyle burun içinde nemin kaybedilmesi ve kuruma sıkça gözlenir. Çocuklarda sıkça oluşan üst solunum yolu enfeksiyonları sırasında oluşan burun akıntıları burun tıkanıklığı nedenleri arasında sayılır. Bunun dışında geniz eti, burunda olan anatomik bozukluklar, alerjik etkenler burun tıkanıklığına sebep olabilir. Bunları gruplandırmak gerekirse;
  • Doğumsal Etkenler: Buna sebep olan nedenlerin başında burun arkasından geniz arasındaki zar ya da kemik dokuyla kapalı olan koanal atrezidir. Bunlar tek ya da çift taraflı olabilir. Doğumla ya da sonradan gelişen burun duvarı şekil bozukluğu, septumda eğrilik ve hematom yani kan birikimi burunda tıkanıklığa neden olabilir. Burun içindeki polipler ve kistler ise nadir görülen sebepler arasında yer alır.
  • Sonradan Oluşan Etkenler: Bunlardan en sık görülen neden geniz etidir. Ayrıca alerjik etkenler de sıkça bu grubun içinde yer alır. Burun içinde mukus birikimine neden olan ve burun içinde kronik değişimlere neden olan enfeksiyonları oluşturan sinüzit de burun tıkanıklığı yapabilir. Bunun antibiyotik tedavisiyle giderilmesi gerekir. Burun içine kaçan yabancı maddeler de tıkanıklık nedeni olabilir.

Çocuklarda Burun Tıkanıklığı Hangi Sorunlara Neden Olur?

Çocuklarda uzun süre devam eden burun tıkanıklığı orta kulak iltihabı, zatürre, bronşit gibi alt solunum yolu enfeksiyonlarına ve akut sinüzit gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabilir. Ayrıca, burun tıkanıklığı çocukların uyku kalitesini ve genel yaşam kalitesini düşürebilir, bu da büyüme ve gelişme süreçlerini olumsuz etkileyebilir.

Çocuklarda Burun Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuklarda burun pasajının açılması için fizyolojik ve izotonik damlalar ve spreyler kullanılmalıdır. Tercih edilen damlaların uygulamada çocukları rahatsız etmeyecek özellikte olması gerekir. Aynı zamanda günlük kullanma sıklığı az olanlar tercih edilmelidir. Burun tıkanıklıklarının giderilmesi için, vücudun fizyolojik bileşeni hiyalüronik asit içeriğine sahip olan ve uzun süre nemlilik sağlayan burun spreyleri de kullanılabilir. Bunların kullanım sıklığı da oldukça azdır. Burun içinde sürekli bir nem tabakası oluşturup, uzun süreli rahatlatıcı etkiye neden olurlar.
Burun tıkanıklığının geniz eti gibi etkenlerden olması halinde, geniz etinin alınmasına yönelik cerrahi girişimler yapılmalıdır. Çocuklarda burun tıkanıklığı olduğunda, burunda bulunan çeşitli savunma hücreleri bu virüsü yok edebilmek için bazı maddeler salgılamaktadır. Bu süreçte bağışıklık hücrelerinin salgıladığı maddelerden dolayı oluşan döküntüler meydana gelebilir. Burun tıkanıklığı giderilmediğinde hem iyileşme süreci uzar hem de rahatsızlık çeşitli hastalıkların meydana gelmesine zemin hazırlar. Bu nedenle çocuklarda olan burun tıkanıklığı mutlaka tedavi edilmelidir.
Çocukların üst solunum enfeksiyonu sırasında burun temizliklerine dikkat edilmelidir. Önceden yemediği besinler verilmemeli, hazır gıdalardan, aşırı tuzlu olanlardan ve gereksiz ilaçlardan uzak durulmalıdır. Beslenmelerine dikkat edilmeli ve bu konuda bir doktora danışılmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Burun Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Burun Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Burun Kırılmasının Zararları

Burun Kırılmasının Zararları

Burun Kanamasına Ne İyi Gelir?

Burun Kanamasına Ne İyi Gelir?

Kusarken Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Kusarken Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Burun Tıkanıklığı

Çocuklarda Burun Tıkanıklığı

Güncel

Burun İnsan Burnunun Özellikleri

Burun İnsan Burnunun Özellikleri

Güncel

Burun Kanaması Tampon Nasıl Yapılır?

Burun Kanaması Tampon Nasıl Yapılır?

Güncel

Burun Eti Özellikleri ve Zararları

Burun Eti Özellikleri ve Zararları