Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi
19 Temmuz 2024

Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Burun Kanaması

Burun kanaması, günlük hayatta hemen herkesin karşılaşabileceği bir durumdur. Gençlerde ve çocuklarda sıklıkla görülebilen burun kanamaları, burnun ön bölgesinde oluşmaktadır. Bunun sebebi bu bölgede kan damarlarının yoğun olmasıdır. Çocuklar burunlarını sık karıştırdıklarında bu bölgeyi zedeleyebilirler ve bu zedelenme sonucunda az miktarda burun kanaması meydana gelir. Aynı şekilde sıklıkla sümkürmek veya sümkürürken burnu zorlamak da burun kanamasına sebep olabilir.

Genellikle kuru ve sıcak havalarda insanın başına sıklıkla gelebilecek bir sorundur. Üst solunum yolu enfeksiyonları geçiren hastalarda da sıklıkla burun kanaması olması normaldir. Bunun haricinde grip, nezle, sinüzit gibi hastalıklar sonucunda da burun kanaması meydana gelmektedir. Bunların dışında burna herhangi bir darbe almak, burnu sık karıştırmak, uyuşturucu kullanımı, burna sıkılan sprey ve ilaçlar burun kanamasının nedenleri arasındadır. Uzman veya doktor tavsiyesi olmadan kullanılan ilaçlar yan etki yaparak burun kanamasına neden olabilir.

Orta ve ilerleyen yaşlarda sıklıkla burun kanaması yaşıyorsanız bunun sebebi hipertansiyon ve damar sertliği gibi hastalıklar olabilir. Bu tip hastalıklarda yaşanan burun kanaması çok şiddetli olabilir ve kanama kendiliğinden durmayabilir. Burnun arka bölgelerinden kaynaklanan bu durum, ciddi bir sorundur ve önlem alınmadığı takdirde kötü sonuçlar doğurabilir.

Burun Kanamasını Durdurmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Burun kanamasını durdurmak için aşağıdaki adımlar izlenmelidir:
  • Soğuk su ile burun temizlenmelidir. Bu işlemi uygularken sümkürmemeye dikkat edilmelidir.
  • İki parmağınız ile burnun üst tarafından şiddetlice bastırılmalı ve 5 dakika beklenmelidir.
  • Bu işlem sonrasında burun hala kanıyorsa aynı işlem birkaç kez tekrarlanabilir.
  • Burun ve yanak bölgelerine buz koyarak kanama durdurulabilir. Çünkü burun ne kadar serinlerse veya soğursa kanama daha hızlı bir şekilde duracaktır.
Genellikle bu işlemlerden sonra kanama durur. Eğer bu işlemlerden sonra burun kanaması hala durmuyorsa durum ciddi olabilir ve kesinlikle doktora veya uzman kişilere başvurulmalıdır.

Burun Kanamasını Durdurmak İçin Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?

Burun kanamasını durdurmaya çalışırken aşağıdaki hatalardan kaçınılmalıdır:
  • Baş arkaya kesinlikle atılmamalıdır ve pamuk gibi maddeler burna sokulmamalıdır. Bu işlem kanamayı durdurmaz, aksine kanamanın geniz yolundan gelmesini sağlar.
  • Baş bölgesini ıslatmak veya buz koymak gibi davranışlar da burun kanamasını engellemeyen yöntemlerdir.

Ekstra Bilgiler ve Tavsiyeler

Burun kanaması olanlara tavsiyemiz, doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanmamalarıdır. Kullandığınız ilaçların yan etkileri hakkında kesinlikle bilgi sahibi olunmalıdır. Eğer sık sık burun kanaması yaşıyorsanız, bunu basit bir olay olarak görmeyin ve Kulak Burun Boğaz (KBB) doktorlarına başvurun. Ayrıca, burun kanamalarını önlemek için evde nemlendirici kullanabilir, burnunuzu nemli tutabilir ve burun spreyi kullanımında dikkatli olabilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Burun Neden Kanar?

Burun Neden Kanar?

Burun Kemiği Ameliyatı ve Sonrası

Burun Kemiği Ameliyatı ve Sonrası

Burun Kanaması Tedavisi

Burun Kanaması Tedavisi