Burun Eti Ameliyatı
22 Haziran 2024

Burun Eti Ameliyatı

Burun eti ameliyatı, burun etlerinin büyümesiyle oluşan solunum sorunlarının tedavi edilmesi ve burun etlerinin küçültülmesi amacıyla yapılır. Burun etleri, burun boşluğunun her iki tarafında bulunan, havayı nemlendiren, arıtan ve ısıtan dokulardır. Önden arkaya doğru temizlik işlemi yapmaktadırlar. Bu dokular kullanılan ilaçlar, alerjiler, enfeksiyonlar ve dış etkiler nedeniyle büyüme gösterebilir. Burun etlerini küçültmek için yapılan ameliyatlar farklı şekillerde uygulanabilir. Burun fonksiyonları için önemli bir yere sahip olan bu etler, ameliyat sırasında gerektiği kadar çıkarılmalıdır. Tamamen kesilerek çıkarılması son derece zararlıdır. Geçmişte yapılan cerrahilerde burun fonksiyonları bozulmakta, burun içinde kuruma, enfeksiyon, kabuklanma ve yanma gibi etkiler olmaktaydı. Günümüzde geliştirilen yeni yöntemler ise dış yüzey mukozasına zarar vermemektedir. Burun içinde septumda olan eğrilikler de burun pasajındaki etlerde büyümeye neden olabilir. Bu yüzden septum deviasyon ameliyatlarında solunumda iyi sonuçlar almak için burun pasajındaki etler de küçültülmektedir. Bu yapılmadığında, eğriliği düzeltilen septum nedeniyle geniş olan alan daralacak ve burun etleri, yani konkalar küçültülmediği için tıkanıklıklar oluşacaktır.

Burun Eti Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

Burun etlerinin büyümesi nedeniyle şikâyetlerin giderilmesi amacıyla yapılan ameliyat, hastaları rahatlatacaktır. Burun açıcı spreylerin uzun süre kullanılması sonucu oluşan hastalıkların tedavisi sırasında, hastanın toleransını artırmak için bu ameliyat yapılır.

Burun Eti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  • Radyo Frekans Yöntemiyle Burun Eti Ameliyatı: Uygulanan ameliyat genel ya da lokal anestezi altında yapılabilir. Burun eti dokusuna fazla enerji vermeden akımı kesen, doku direncini ölçen modern radyo frekans aletleriyle herhangi bir komplikasyon olmadan ameliyat uygulanmaktadır. Bazı durumlarda burun etlerinin arka kısmının kesilmesi gerekebilir. Burun eti mukozası altında bulunan damar içerikli dokuların içine bir cihazla radyo frekans enerjisi verilmekte, dokularda oluşan ısı hasarıyla büzülme ve sertleşme sağlanarak iyileşme meydana gelmektedir. Yapılan işlem sonrasında 2-3 haftada oluşan sert doku, etlerde küçülme sağladığı gibi genişlemeleri de önlemektedir. Bu ameliyat genellikle birkaç dakika içinde tamamlanır. Eğer burunla ilgili başka ameliyatlar da yapılıyorsa, bu süreç uzayabilir. Hastaların damar sorunları yoksa, tampon kullanılmadan ameliyat gerçekleştirilir.
  • Endoskopik Burun Eti Ameliyatı: Burun eti altında bulunan dokuların ve kemiğin kısmen çıkarıldığı bir işlemdir. Burun eti büyümesinde kemiğin etken olduğu durumlarda, radyo frekans yöntemiyle istenen sonucun alınamaması halinde, burun etlerinin aşırı büyümesi ya da deforme olması durumunda tercih edilmektedir. Genel anestezi altında uygulanan ameliyat, mikro debrider teknolojisi ile yapıldığında 5-10 dakika sürmektedir. Mukoza bütünlüğünü bozmayacak cihazlar kullanıldığından, tampon kullanımı gerektirmemektedir. Hastaların ameliyat sonrasında kanama riskine karşılık 72 saat dinlenmesi önerilmektedir.

Burun Eti Ameliyatından Sonra Yaşananlar Nelerdir?

Ameliyattan sonra burnun ön tarafı ve geniz bölgesinden damlama şeklinde veya sızıntı halinde kanama oluşabilir. Bu dönemde kafa içi basıncının azaltılması için baş vücuttan yukarıda tutulmalı, yatarken bile bu pozisyon korunmalıdır. Hastanın bulunduğu odanın sıcaklığına ve yüzünü yıkadığı suyun sıcaklığına dikkat edilmelidir. Fazla sıcaktan kaçınılması gerekir. Sıcak, damarlarda genişlemeye neden olacağından kanama riskini artıracaktır. Hastanın tansiyonunu yükseltecek aktivitelerden kaçınması gerekmektedir. Burun içinin okyanus suyu veya tuzlu suyla yıkanması da faydalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni