Hamilelikte Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi
19 Temmuz 2024

Hamilelikte Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Hamile kadınların günün herhangi bir anında, ortada hiçbir sebep yokken aniden burnunun kanamaya başlaması çok da nadir karşılaşılacak bir durum değildir. Bu kanama birkaç damla olabileceği gibi bazen çok şiddetli de olabilir. Burun kanaması bazı kadınlarda ara sıra görülürken, bazı kadınlar ise her gün buna benzer ataklar yaşayabilir.

Tekrarlayan burun kanaması gebelikte sık karşılaşılan yakınmalardan biridir. Can sıkıcı olmasına karşın anne adayı ve çocuk açısından genellikle zararsızdır.

Herkes hayatının bir döneminde burun kanaması ile karşılaşabilir. Bazı kişilerde sürdürülebilir derecede fark edilmeyen kanamalar olabilirken, çok nadir olarak kişi çevresini endişelendirecek kadar şiddetli kanamalar yaşayabilir.

Hamilelikte Burun Neden Kanar?

Doğal popülasyonlarda hamilelikte burun kanaması daha sık görülmektedir. Bunun ana nedeni hamile kadınlarda hamilelik sırasında damarlarda dolaşan kan miktarının artmasıdır. Bu, bebek ve anne adayı için çok faydalıdır. Ancak damardaki kan arttıkça burundaki ince damarlar basınca direnemez ve yırtılarak kanamaya sebep olur. Burundaki mukozanın kuru kalması, ağız ve burun kapalıyken hapşırmak, şiddetli bir şekilde sümkürmek basıncı artırır ve burun kanamalarını tetikler.

Hamilelikte Burun Kanamalarının Etkileri Nelerdir?

Hamilelikte burun kanaması yaşayan anne adayları, ne kendileri ne de bebek açısından endişelenmeye gerek yoktur. Çoğu zaman birkaç damla olur. Nadiren de olsa bazı basit önlemler alarak uzun süren kanamalar durdurulabilir.

Hamilelikte Burun Kanamasında Neler Yapılır?

Hemen oturmak gerekir ve hamile olan kişinin uzanması engellenir. Çünkü kalp ve burun aynı seviyeye geleceğinden dolayı yatılması önerilmez. Burna buz koyarak damarların büzüşmesi ve kanın durmasını sağlanır. Burun kemerine yani köküne kuvvetlice bastırarak 10 dakika beklenir, kanın pıhtılaşması için yeterli süre sağlanmış olur. Burun kanarken yatmanız kanın yutağa kaçmasına neden olacağı için mide bulantısına da yol açabilir. Kan durduktan sonra en az 10 - 12 saat sümkürmemeye dikkat edilmelidir.

Hamilelikte Burun Kanamaları Önlenebilir mi?

Alınacak olan birkaç basit tedbirle hamilelikte burun kanamasının önüne geçilebilir. Bunlar:
  • Gece yatarken havanın kurumasını önlemek, özellikle kış aylarında ısıtıcılar veya sobanın üzerinde su kaynatmak
  • Buhar makineleriyle odayı nemli tutmak
  • Şiddetli bir şekilde sümkürmemek
  • Ağız ve burnu açık bırakarak basıncın burundan çıkmasını sağlamak
  • Burun mukozasının kurumasını önlemek için deniz suyu ve tuzlu su sıkmak
  • Bol su içmek ve yeterli derecede sıvı almak
  • Ekstra C vitamini almak (Damarların güçlenmesine yardımcı olacağından günde 230 miligram C vitamini yeterli olacaktır)

Hamilelikte Burun Kanamasının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hamilelikte burun kanaması genel olarak hastane tedavisi gerektirmeyen sorunlardır fakat basit önlemler durmayan ya da sık sık tekrarlayan kanamalar tıbbi müdahale gerektirir. Burun kanaması durmadığı takdirde burun içine tampon konması bir tür tedavi yöntemi olarak kullanılabilir. Diğer yandan sık tekrarlayan veya durmayan kanamalarda kulak burun boğaz kliniğine giderek uzman doktorlar tarafından açık damarlar kimyasallar kullanılarak kapatılabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Özgün

19 Temmuz 2024 Cuma

Hamilelikte burun kanamalarının sıklığını ve şiddetini azaltmak için ne gibi önlemler alabilirim? Gece yatarken havanın kuruması burun kanamalarını ne kadar etkiler? Yatak odasında buhar makinesi kullanmak gerçekten faydalı mı? Ekstra C vitamini alarak burun kanamalarını önlemek mümkün mü?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Özgün,

Hamilelikte burun kanamaları sık karşılaşılan bir durum olabilir. Bununla başa çıkmak için bazı önlemler alabilirsiniz. Gece yatarken havanın kuruması burun kanamalarını arttırabilir; bu nedenle yatak odasında bir buhar makinesi kullanmak havanın nem dengesini sağlayarak fayda sağlayabilir. Ekstra C vitamini almak burun kanamalarını önlemeye yardımcı olabilir, ancak bu konuda doktorunuza danışmanız önemlidir. Ayrıca, burnunuzun içini nemli tutmak için tuzlu su spreyleri kullanabilirsiniz. Bu önlemlerle kanamaların sıklığı ve şiddetini azaltabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Burun Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Burun Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Burun Kanaması Nasıl Durdurulur

Burun Kanaması Nasıl Durdurulur

Tansiyon Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Tansiyon Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Durduk Yere Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Durduk Yere Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır

Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır

Güncel

Burun Küçültme Ameliyatı

Burun Küçültme Ameliyatı

Güncel

Burun Kanaması İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Burun Kanaması İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Güncel

Burun İçi Yaraları Neden Olur?

Burun İçi Yaraları Neden Olur?